*Реферати, курсові, дипломні роботи » Реферати » Лазар Глоба

**

Реферат Лазар Глоба

Текст:
Це ім'я відомо всім городянам, але хто він і як жив відомо делеко не кожному. З ним тісно пов'язана історія Катеринослава-Дніпропетровська. Його сади вже давно стали прекрасними парками, знищити які не змогло саме бурхливе ХХ сторіччя.
Але навіть закоханий у старовину Катеринослава Д.І. Яворницький не зміг знайти нових даних про життя цього полкового осавула. Невідомі ні дати народження, ні смерті Лазаря Глоби. А на початку ХХ століття були навіть визначені сумніви, - чи його могила знаходиться в міському (тепер Л.Глоби) парку?
Так хто ж він і що відомо про його долю?
У записаних у 1828 -1831 рр. Катеринославським архієпископом Гаврилом Розановим спогадах запорожця Миколи Леонтійовича Коржа, близького приятеля Л. Глоби, він названий у числі перших жителів цих місць, що оселився навпроти о. Монастирського ще до появи селища Мостина. Більш докладно повідомляє про себе сам Лазар Глоба в складеному з його слів (сам Л.Глоба був неграмотний) “повідомленні”” новоросійському губернатору Н.Д. Язикову від 18 вересня 1778 р. Історія появи цього “повідомлення” (тобто прохання) така: коли в 1775 р. за наказом Катерини II була остаточно ліквідована Запорізька Січ, на землях колишніх Вільностей Запорізьких почали одержувати землю дворяни і селяни з Великоросії. Частина старшини, у першу чергу - отаман П. Калнишевський, останній писар Січі - Іван Глоба й ін. були заарештовані і розіслані по монастирях в ув’язненя. Землі їх перейшли до держави і теж склали нагородний фонд російських офіцерів. З побоювання розділити долю нещасливих і переживаючи “утискання” з боку навколишніх його поселенців і звернувся колишній осавул до губернатора.
Звідси, з “повідомлення” дізнаємося цінні факти біографії Л. Глоби.
З'явився він на берегах Дніпра в 1743 р., пішовши з польського містечка Ведмедівка (на поч. ХХ ст. воно знаходилося у Чигиринському повіті Київської губернії). Відразу оселився “напроти острова на Дніпрі, називаного Монастирський, де побудував я собі на Дніпрі кам'яних 4 млини на користь суспільну, невсипущими моїми працями і коштом розвів на тому острові, так само при житлу своєму й особо при слободі Мостини не тільки досить лісу, але і плодових дерев”.
Права Л. Глобы підтвердило і козацьке правління Кодацької паланки, коли в 1768 р. почала заселятися Мостина, але після загибелі Січі і ліквідації устояної влади, тепер “від селенців, житло моє навколишніх, багато буває пригноблюємо як мною розведеної ліс, так і плодові дерева...” Л.Глоба, щоб додати ваги своїм скаргам, зазначив на свою ретельність під час російсько-турецької війни 1768-1774 р., що закінчилася підпорядкуванням Криму Росії і на свою благонадійність під час знищення Січі, що наступило після війни, надавши копії відповідних атестатів. Так, за свідченням командуючого росіянкою армії в Криму, князя А. Прозоровського, Лазар Глоба, як запорізького війська полковий осавул, ходив у 1770 р. у похід по Дністру і до Очакову, де “поступав на противу супротивника прямо з теперішнього до служби ретельності”.

Тип файлу:
Мова файлу:

Скачати реферат: Лазар Глоба безкоштовно

Скачати: lazar_globa.doc
Завантажив(ла): Ksyusha
Скачали: 8
Розмір: 36.5 Kb
Дата: 26-02-2013, 15:58
Формат файлу: docЗалишити

Відгуки про реферат
Навігація


Оформлення робіт

  • Оформлення рефератів
  • Правила оформлення реферату
  • Оформлення посилань реферату

  • Цікаве