*Реферати, курсові, дипломні роботи » Реферати » Кибальчич Микола Іванович 1853-1881 рр.

**

Реферат Кибальчич Микола Іванович 1853-1881 рр.

Текст:
У спогадах народовольців - навіть якщо спогади займають два - три томи- Кибальчичу присвячено зовсім небагато рядків. Напевно, його партійний псевдонім - "Технік" - багато в чому пояснює цю удавану чудність. Микола Іванович завжди був у центрі підготовки терористичних актів і одночасно - у тіні.

1853, 31 жовтня - у Малороссії, у місті Коропе (нині - Чернігівська область на Україні) у родині священика народився Миколо Іванович Кибальчич.
1871 - надходження в Петербурзький інститут інженерів шляхів сполучення.
1872 - Кибальчич переводиться в Медико - хірургічну академію.
1875 - Микола Кибальчич веде пропаганду серед селян. Арешт і пробування у в'язницях Києва і Петербурга протягом 2 років і 7 місяців. Обвинувачення - збереження забороненої літератури. Лише в зв'язку з недостачею доказів його випускають.
1878 - Кибальчич приймає пропозицію Олександра Михайлова і Квятковського вступити в кружок за назвою " чи воля чи смерть", що входила в групу "Земля і Воля" (згодом частина її утворить партію "Народна Воля").
З тих пір Кибальчич цілком присвячує себе винаходу вибухових речовин і пристроїв. Він займається проблемою виготовлення динаміту домашнім способом, тобто , стає "політиком".
До дня арешту Кибальчич живе на конспіративних квартирах, живе під постійною чи погрозою вибухнути під час дослідів, чи бути арештованим "на місці злочину".
У цих умовах до 1879 року йому і його помічникам вдається виготовити кілька пудів динаміту.
Одеса. Підготовка до вибуху царського потягу. Серед головних облич, що готують замах Кибальчич. Він не буде закладати міну під залізничну чи полотнину подавати сигнал до вибуху. Його справа - винахід кращих запалів, доставка вибухівки в Одесу, розрахунки наслідків вибуху. Ця підготовча робота віднімає в Миколи Івановича стільки сил, що він, по спогадах товаришів, при переїзді з Одеси в Олександрівськ засинає в залі першого класу Харківського вокзалу.
Введено воєнний стан, у зв'язку з поверненням імператора з Ялти в столицю вокзал кишить штиками, а Кибальчич спить на вокзальному дивані, тому що перед цим він протягом чотирьох діб не стуляв ока.
Петербург. Підготовка Степаном Халтуріним вибуху царської їдальні в Зимовому палаці. Кибальчич не зустрічається зі Степаном Миколайовичем, не розробляє планів вибуху. Він у ці дні взагалі майже не виходить на вулицю, готуючи в домашніх умовах кустарними способами ті кілограми вибухівки, що передавали Халтурину Квятковский і Желябов.
Петербург. Підкоп на Малій Садовій. Товариші Кибальчича готуються до останньої сутички з Олександром ІІ. Він знову робить динаміт. Одночасно Кибальчич встигає бути легальним літератором Самойловым, публіцистом Дорошенко, вже в нелегальних виданнях, хазяїном таємної друкарні Агаческуловым. Кибальчичу належить програмна стаття за назвою "Політична революція й економічне питання", надрукована в N 5 газети "Народної волі" у лютому 1881 року.
Кибальчич вважає ідеалом вільну праця на благоБатьківщині. Він говорить згодом на суді:
"Ту винахідливість, що я виявив стосовно метальних снарядів, я, звичайно, вжив би на вивчення кустарного виробництва, на поліпшення способу обробки землі, на поліпшення сільськогосподарських знарядь і т.д. ".
Але так вже склалися російські обставини і доля Кибальчича, що замість усього цього він повинний був займатися динамітом, гримучим холодцем і метальними снарядами.
Пустир за Невою, напроти Смольного інституту. Тут напередодні 1 березня Кибальчич навчає метальщиків звертанню з новим, розробленим ним снарядом. Заодне цей снаряд і випробував, оскільки цілком його властивостей не представляв і сам як винахідник. Єдине, що може сказати Кибальчич перед іспитами, що випливає:
"Апарат цей повинен вибухати від удару і навіть від сильного струсу..."
Тимофій Михайлов за знаком "Техніка" сильно кидає бляшанку, розлітаються осколки, летять грудки землі. Кибальчич першим встигає до місця вибуху. Воронка розірвала білий сніг, по її краях - плями кіптяви, по снігу навколо начебто пройшлися мітлою...
Іспити закінчилися. Кибальчич іде, обмежившись припущенням, що при вибусі, судячи зі зразка, усе живе повинно бути знищене в радіусі 15 - 18 сажнів. Після 15 годин безупинної роботи готові чотири снаряди до акта 1 березня 1881 року.
1881р.
1 березня - на Єкатерининському каналі в Петербурзі вибухом бомби, кинутої метальщиком Ігнатієм Гриневицьким, смертельно поранений імператор Олександр ІІ. Через вісім година вмирає поранений осколками цієї ж бомби Гриневицкий, ще через годину - імператор Олександр ІІ. Кинувши першу бомбу (вона підірвала карету, але імператор не постраждав) Миколо Рисаків схоплений охороною. Почалися повальні арешти членів партії "Народна Воля".
10 березня - арештована Софія Перовська. Андрій Желябов був арештований раніше, наприкінці лютого.
17 березня - Микола Кибальчич арештований при виході з бібліотеки - читальні генерала Комарова. Разом зі своїми товаришами він з'являється перед судом.
Процес у справі "первомартовцев" був особливим. Охорони в зал суда було зігнано набагато більше, ніж присутніх і незмірно більше, ніж підсудних. Останніх, крім загальної охорони, супроводжують по два жандарми із шаблями наголо. Як помітив один із присутніх, "тільки артилерії в залі не було!.."
Голова суду - сенатор Е. Я. Фукс. Прокурор - H. B. Мурах - друг дитинства однієї з обвинувачуваних - Софії Перовській. У ті далекі роки його батько служив губернатором, а генерал Перовський - віце-губернатором у Пскову. Один раз Василь, Марія і Софія Перовскі врятували життя майбутньому прокурору, що ледве не потонув під час купання в річці.
Дитячі спогади ні в якій мірі не вплинули на поводження прокурора. Підбурюваний особистим і службовим самолюбством (довірили обвинувачення на такому процесі!), боячись не виправдати надій двору, Мурах обрушується на підсудних із усією вагою російської юстиції.
Унікальний характер обвинувачення - царевбивство. Усі попередні убиті російські монархи впали жертвою палацевих змов (там доля змовників зважувалася зовсім по - іншому), а попередні спроби замаху на Олександра ІІ були безрезультатними. Але і невдахи не уникли страти.
Це не залишає обвинувачуваним ніяких шансів на збереження життя. Суспільство, що качнулося після загибелі імператора, не співчуває підсудним. Деякі представники російської інтелігенції, що захищали обвинувачуваних, знаходять відгук лише в середовищі чнівській молоді (лист Лева Толстого Олександрові ІІІ, мова професора Петербурзького університету B.C. Соловйова 28 березня). А багатомільйонні маси селянства і порівняно нечисленний робітничий клас Росії в цілому погано знають і ще гірше розуміють мотиви політичного терору народовольців. Та й вирок уже вирішений.
Новий російський монарх імператор Олександр ІІІ на заклики двору не піддаватися гуманним радам:
"Будьте покійні, з подібними пропозиціями до мене не посмітить прийти ніхто і що усі... будуть повішені, за це я ручаюсь".
... У ході судового розгляду експерти, приводячи в сказ голови, захоплюються метальними снарядами Кибальчича і шкодують, що таких гранат немає на озброєнні російської армії.
Добре ще, що не виступає герой оборони Севастополя в Кримській компанії і русько-турецькій війни генерал Едуард Тотлебен. Він відзивався про Кибальчиче і Желябова так:
"Що б там не було, що б вони не зробили, але таких людей не можна вішати! А Кибальчича я б засадив до кінця його днів, але при цьому надав би йому повну можливість працювати над своїми технічними винаходами..."
Саме процес, до речі, показує, що в Кибальчичі найбільше не від техніці і не від ідеолога революційного руху, а від дійсного великого вченого. Коли один з експертів, генерал Мравинский, заявляє, що гримучий холодець не міг бути виготовлений у домашніх умовах, отже, він завезений з-за границі, судді оживилися. Ще б! Авторитетна думка експерта дозволяє суду поширити масштаб змови "проти особи государя імператора" за межі Російської імперії. Але ці надії лопаються після виступу Кибальчича.
Він заявляє:
"Я повинен заперечити проти експертизи про те, що гримучий холодець закордонного готування. Він зроблений нами".
І читає лекцію про динаміт, не забувши познайомити слухачів з історією питання.
Голову суду Фуксу, Кибальчич запам'ятовує особливо. Він пише згодом:
Кибальчич - чудовий розум, незвичайна витримка, пекельна енергія і вражаючий спокій".
Захисник Кибальчича, присяжний повірник Герард був вражений, коли, прийшовши в камеру, побачив, що його 28 - літній підзахисний заклопотано не вишукуванням способів захисту, а проектом якогось "повітроплавчого снаряду". Кибальчич мріє тільки про те, щоб йому дали закінчити математичні розрахунки винаходу. Це був, ні багато ні мало, проект навіть не "повітроплавчого", а космічного апарата.
Кибальчич встигає завершити розрахунки і відправити їх по начальству. У супровідному листі він пише:
"Якщо моя ідея... буде визнана здійсненою, то я буду щасливий тим, що зроблю величезну послугу Батьківщині, людству. Я спокійно тоді зустріну смерть, знаючи, що моя ідея не загине разом зі мною, а буде існувати серед людства, для якого я готовий був пожертвувати своїм життям".
Начальство завіряє ув'язненого, що його проект буде переданий на розслідування вчених. І він чекає 28, 29, 30 березня... За суд, перед стратою, а відповіді немає.
31 березня - Кибальчич пише новий лист із проханням про зустріч з кимось з членів ученого комітету, що розглядали його проект. Він знає, що післязавтра може бути вже пізно.
Лист прочитує міністр внутрішніх справ і передає його секретарю з резолюцією: "Прилучити до справи про 1 березня". А на проекті Кибальчича значиться:
"Давати це на розгляд учених тепер навряд чи буде вчасно і може викликати тільки недоречні товчи".
Ученим Кибальчич залишається до останньої хвилини. Перед стратою в камері смертників допущені священики, щоб одержати від "первомартовцев" церковне покаяння. Кибальчич, як свідчить документ, два рази диспутує зі священиком, від сповіді відмовляється. Зрештою, він просить священика залишити його.
15 квітня - страта народовольців - "первомартовцев". На ешафоті стоять п'ятеро: Желябов Андрій – селянин, Кибальчич Микола - син священнослужителя, Михайлов Тимофій – робітник, Перовська Софія – дворянка, Рисаків Микола – міщанин.
У толпі говорили, що всі стани Російської імперії в боротьбі за волю коштують проти імператора. Тимофій Михайлов двічі зривається із шибениці... Навіть серед солдатів, що стоять в охороні (всього було зібрано 10 - 12 тисяч чоловік війська - в охранки малися достовірні дані, що члени, що залишилися на волі, "Народної Волі" планують збройним шляхом відбити своїх товаришів) лунає ремство про необхідність помилування. Балакунів негайно відправляють під арешт, і страта всіх п'ятьох приводиться у виконання... Так закінчується життя Миколая Кибальчича.

Тип файлу:
Мова файлу:

Скачати реферат: Кибальчич Микола Іванович 1853-1881 рр. безкоштовно

Скачати: kibalchich_mikola_ivanovich.doc
Завантажив(ла): Admin
Скачали: 14
Розмір: 76.5 Kb
Дата: 6-10-2012, 22:01
Формат файлу: docЗалишити

Відгуки про реферат


Популярні роботи

РефератиКурсовіДипломні
Навігація


Оформлення робіт

  • Оформлення рефератів
  • Правила оформлення реферату
  • Оформлення посилань реферату

  • Цікаве